en iyi tatil alternatifleri için sahillerin inci tatil villaları burada

MÜŞTERİ DESTEK BİLGİLERİMİZ

ofis: 0242 848 6826 mobil: 0543 848 6826 mail: bilgi@sahilvillalari.com

ISRARLA TAVSİYE ETTİKLERİMİZ

Üzümlü Köyünü Tanıyalım


Üzümlü Köyünü Tanıyalım
Üzümlü, Kaş

Üzümlü, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi vardır. Eski ismi margaz olup daha sonra üzümlü olmuştur. Bu köyün her tarafının asma ağacıyla kaplı olması ve üzümünün sarı altın renginde olması nedeniyle üzümlü köyü olmuştur. Son yılların yeni gözdesi Üzümlü ( Margaz ) Kalkana sadece araç ile 10 dakika mesafede bulunmaktadır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Köy'de yörük kültürü halizır hüküm sürmektedir. Yemekleri genelde sebze ağırlıklıdır , zeytin yağı ve hayvansal yağlar yemeklerden eksik olmaz.

Coğrafya

Antalya iline 225 km, Kaş ilçesine 35 km uzaklıkta ve Deniz seviyesinden rakımı: 300mt’dir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus Bilgileri

 

Yıl           Toplam       Kadın          Erkek

2012       1.353          672              681

2011       1.362          676              686

2000      1.459           755              704

1990      1.438           744              694

1985      1.585           815              770

 

Ekonomi

Üzümlü köyünün halkı tarihte yer alan margaz üzümlerinin köye Yunanlılar tarafından dikilmesiyle başlayan bir tarihi süreçten bugüne kadar gelmiş olan Margaz köyü üzüm yetiştiriciliği ile yapmış oldukları geçimlerini dünden bugüne doğru geldikçe hayatlarını eğitim, el sanatı ve mesleklere adamış olup geçimlerini uzun yıllar boyunca üzüm yetiştiriciliği, zeytin ve el sanatları ile devam ettirmişlerdir. Son yıllar da nüfusun artması ve turizm için vazgeçilmeyecek kadar değerli bir mekan oluşunun insanlar ve tatilciler tarafından farkına varılmasından sonra turizm için güzel şeylerin yapılmaya başlandığı bir köy haline gelmiştir. Hali hazırda üzüm, zeytin ve bir çok doğal ürünlerin yetiştirildiği ve insanlara sunulduğu, üzüm, zeytin, nar, çam ve daha bir çok meyve ile kaplanmış doğa ile iç içe şirin bir köydür.

 

Altyapı bilgileri

Köyde yaklaşık 350 öğrenci kapasitesine sahip bir ilköğretim okulu bulunmakta, Köyün içme suyu şebekesi birkaç yıl önce sağlıklı bir su şebekesi kurulmak amacıyla tamamen yenilenmiş olup düzgün bir projeye göre kurumuştur. Kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır. Köydeki elektrik alt yapısı Antalya’ya hizmet vermekte olan TEDAŞ şirketi tarafından sağlanmakta olup bakım ve onarım desteğini  7/24 mesai yapan bir ekip tarafından 186 nolu ihbar ve destek hattı aracılığı ile sağlanmaktadır. Köyde sabit telefon ve firma verilerine göre 16mbps hızında internet hizmeti bulunmakta, ayrıca Avea, Turkcell ve Vodafone operatörlerinin tamamında mobil bağlantı olarak her yerde edge çoğu yerinde de 3G mobil bağlantı net olarak çalışmaktadır. PTT ve kargo şubesi yada acentesi bulunmamakta olup PTT ve kargo hizmeti firmaların belirlediği haftalık dağıtım takvimlerine göre belirli günler gelip dağıtım ve alımlarını yapmaktadır. Sağlık hizmetini faal olarak çalışmakta olan sağlık ocağı, doktor ve çalışanları hizmet vermektedir. Köye ulaşımı sağlayan ana yol ve sokak arası yollar sağlıklı ve düzgün bir asfalt ile kaplanmıştır. Ayrıca köyde bölgenin en büyük stadyumu bulunmakta ve bu stadyumda resmi kutlamalar, özel kutlamalar, düğün ve çeşitli aktiviteler gibi etkinlikler düzenlenmek amacıyla kullanılmaktadır.

 

Lokasyon Bilgileri

Son yillarin yeni gözde turizm bölgelerinden birisi olan Üzümlü(Margaz) Mahallesi (Köy)

Kalkana araç ile 10 dakika mesafede bulunmaktadır. Sehrin gürültü ve yogunlugundan kurtulmak isteyenlerin arayip ta bulamayacaklari bir yerdir Üzümlü. Adindan da anlasilacagi gibi (hem eski ismi olan Margaz , hem de yeni ismi olan Üzümlü adları ) ; köylünün de geçim kaynaklarinin basinda gelen ünlü margaz üzümünden almaktadir. Doga ile iç içe ve yemyesil asma agaçlari içersinde, patara kumsalini ayaklarinizin altinda hissetmek istiyorsaniz yolunuz kesin Üzümlüden geçmelidir.

Üzümlü tarihi bakimdan da zengin bir köydür. Tarihi su degirmenleri hala ayakta olup biraz bakima ihtiyaçlari olmasina ragmen ben çalismaya hazirim dercesine insanlari selamlamaktadir. Hala kimsenin ilgisini tam olarak çekmemis de olsa tarihi su yolu görülmeye deger yerlerdendir. Bunlarin yaninda tarihi likya yolu da Üzümlü içersinden geçmektedir.

 

Patara, Kalkan, Kinik, Saklikent Üzümlüye sadece 10-15 dakika mesafededir. Son yillarda kesfedilmeye baslayan Üzümlü yakin zamanda önemli bir turizm köyü olmaya hizli adimlarla ilerlemektedir. Bunun en güzel kaniti bazi turizmcilerin yatirimlarini Üzümlüye kaydirmalaridir. Güzellikler anlatilmakla bitmez görülmesi ve gezilmesi gerekir.

 

 

 

BURAYA YAKIN GEZİLECEK YERLER

 

Kaş Gezilecek Yerler

 

Modern hayatın karmaşası ve kalabalığından uzak Kaş oldukça küçük bir yer, fakat etrafında gezilecek pek çok yer var.

 

Antalya'nın eşsiz güzellikler ile iç içe tatil beldesi Kaş, yalnızca ülkemizde değil; dünyaca ünlü bir yer. Özellikle dünyanın önemli dalış noktalarından biri olması ve binlerce yıllık bir tarih ile çevrelenmesi Kaş'a her yıl binlerce turistin akın etmesini sağlıyor.

 

Birçok tarihi olay görmüş olan Kaş'ta görülecek yerler de doğru orantılı olarak bir hayli fazladır. Kaş'ta gezilecek yerlerin kısa bir listesini hazırladığımız aşağıdaki yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

 

Kaş Antik Tiyatrosu: Muhteşem deniz manzarasına sahip, M.Ö. 1. yy'a dayanan tarihi ile Kaş Antik Tiyatrosu, Kaş'ta en çok ziyaret edilen tarihi yerlerden biridir. Tiyatro, Antiphellos Antik Kenti'nin de en önemli yapısıdır aynı zamanda.

 

Antiphellos Antik Kenti: Likya lahitleri, kaya mezarlar, anıt mezarlar ve antik tiyatrodan oluşan Antiphellos Antik Kenti, Kaş'ın binlerce yıllık geçmişini günümüze taşıyor. Antik kente Kaş Merkez'den yürüyerek ulaşabilrisiniz.

 

Xanthos Antik Kenti: Likya uygarlığının en eski yerleşim yeri olan Xanthos Antik Kenti aynı zamanda en büyük kent. Kaş'ta mutlaka gezmenizi önerdiğimiz antik kentin geçmişi M.Ö. 7. yy'a dek uzanıyor.

 

Plajlar: Kaş, tarihi yerlerinin yanı sıra muhteşem plajları ile ünlü. Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı, Kaputaş Plajı, Patara Plajı dünyaca ünlü plajlardır. Bu muhteşem kumsalları gezmek tatilinizi daha da unutulmaz kılacak.

 

Kekova: Ülkemizin tek batık kentinin yer aldığı Kekova, Kaş'ta mutlaka gezmeniz gereken yerlerden. Kara ulaşımının olmadığı Kekova'ya yalnızca deniz yolu ile gidilebiliyor. Kaş Merkez'de her gün hareket eden teknelerle Kekova'ya gidebilirsiniz. Kekova'da yer alan Simena Antik Kenti'ni de gezmeyi unutmayın.

 

Demre: Kaş'ın beldelerinden biri olan Demre, özellikle Myra Antik Kenti ile ünlü. Likya döneminden kalma kaya mezarlarını görebileceğiniz antik kenti keşfettikten sonra Demre'nin merkezini de gezebilirsiniz.

 

Patara: Antalya Kaş'ın her köşesi birbirinden güzel. Bu eşsiz güzelliklerden biri de Patara. Kilometrelerce uzunluktaki plajı, antik kenti ve muhteşem denizi ile Kaş'ta gezilecek yerlerden biri.

 

Kalkan: Kaş'a yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan ve Kaş'ın en popüler yerlerinden olan Kalkan da gezeceğiniz yerler arasında olmalı. Özellikle limanı, çarşıyı ve plajları gezmenizi öneriyoruz.